Людина i право
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Травень 06, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 26 Вересень 2014 03:00

Національний превентивний механізм у дії

Rate this item
(0 votes)

Пра­ців­ни­ки Де­пар­та­мен­ту з пи­тань ре­алі­за­ції на­ціо­наль­но­го пре­вен­тив­но­го ме­ха­ніз­му (НПМ) Сек­ре­та­рі­ату Упов­но­ва­же­но­го Вер­хов­ної Ра­ди Ук­раї­ни з прав лю­ди­ни і пред­став­ни­ки Цен­тру «Со­ці­аль­на дія» та «Асо­ці­ації не­за­леж­них мо­ні­то­рів місць не­сво­бо­ди» від­від­али пункт тим­ча­со­во­го три­ман­ня Львів­сько­го при­кор­дон­но­го за­го­ну За­хід­но­го ре­гіо­наль­но­го управ­лін­ня Дер­жав­ної при­кор­дон­ної служ­би Ук­раї­ни, спе­ці­аль­не при­мі­щен­ня від­ді­лу при­кор­дон­ної служ­би «Львів-аеро­порт» та тран­зит­ну зо­ну Львів­сько­го між­на­род­но­го аеро­пор­ту.

У цих місцях несвободи виявлено проблеми, пов’язані з реалізацією таких прав затриманих осіб, як право негайно повідомити рідних чи близьких про місце їх перебування та причини затримання, право на отримання безоплатної правової допомоги, на медичний огляд незалежним лікарем. Крім того, виявлено, що у кімнатах спеціального приміщення, призначених для розміщення затриманих осіб (зокрема, тих, де розташовано ліжка), встановлено камери відеоспостереження, що можна кваліфікувати як порушення права на приватне життя.

Особи, яким відмовлено у в’їзді в Україну, перебувають у транзитній зоні, очікуючи на зворотній рейс. Іноді це триває багато годин, проте у цих осіб немає умов для повноцінного нічного відпочинку, можливості для поповнення рахунку мобільних телефонів чи купівлі сім-карти, обміну валюти для придбання потрібних речей чи безплатного доступу до якісної питної води. Ця проблема є системною для міжнародних аеропортів України.
Представник згаданого департаменту та громадські монітори під час візиту до органів внутрішніх справ Миколаївської області перевірили стан дотримання прав людини в ізоляторі тимчасового тримання, Корабельному МВ, Ленінському МВ Миколаївського МУ ГУМВС України в Миколаївській області та лінійному відділі на станції Миколаїв УМВС України на Одеській залізниці. Було виявлено низку недоліків, щодо усунення яких керівництву МВС вже неодноразово направляли рекомендації Уповноваженого з прав людини.
Монітори відзначили неналежну організацію роботи і низький рівень знань особовим складом перевірених підрозділів спільних наказів Міністерства охорони здоров’я та Міністерства внутрішніх справ щодо порядку надання відповідної допомоги ВІЛ-інфікованим, особам, які приймають антиретровірусну терапію, та наркозалежним, котрі є учасниками програми замісної підтримувальної терапії, а також неналежне виконання своїх обов’язків службовими особами, відповідальними за перебування затриманих у Корабельному та Ленінському райвідділах.
Виявлено порушення Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осіб. Зокрема, до відповідних журналів не вносять інформацію про підстави затримання особи, час прибуття адвоката до неї, а також час завершення надання ним правової допомоги такій особі.
У лінійному відділі на станції Миколаїв не функціонують кімнати для затриманих та доставлених через невідповідність їх облаштування міжнародним та національним стандартам.
У перевірених підрозділах, окрім ізоляторів тимчасового тримання (ІТТ), відсутні кімнати для проведення слідчих дій, через що унеможливлено контроль за дотриманням прав людини під час їх проведення.
Кабінети слідчих і адвокатів в ІТТ не забезпечено майном та обладнанням відповідно до вимог Положення про кімнати для проведення слідчих дій та інших заходів в органах і підрозділах внутрішніх справ України. Крім того, в установі порушується право затриманих осіб на побачення внаслідок відсутності в установі відповідної кімнати, наявність якої передбачена чинними нормативно-правовими актами.
Облаштування камер в ізоляторі тимчасового тримання не повною мірою відповідає міжнародним та національним стандартам. Зокрема, недостатнє природне освітлення в деяких камерах, обладнання санвузлів порушує право на приватність утримуваних, відсутня система гарячого водопостачання, камери не обладнано кнопками виклику постового та радіодинаміками з підключенням до радіотрансляційної мережі.
У всіх перевірених підрозділах не створені належні умови для відвідувачів, особливо для маломобільних груп населення.
Утримуваним в ІТТ роз’яснено порядок надсилання скарг, заяв і листів Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, до Європейського суду з прав людини, а також інших відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, до уповноважених осіб таких міжнародних організацій та прокуратури. Учасники моніторингових візитів висловлюють переконання, що Національний превентивний механізм все ж змінить країну.
За по­ві­дом­лен­ням прес-служ­би Упов­но­ва­же­но­го Вер­хов­ної Ра­ди Ук­раї­ни з прав лю­ди­ни

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».