Безпека
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Серпень 14, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 12 Вересень 2014 03:00

Із ризиком для власного життя

Rate this item
(0 votes)

ПРАЦІВНИКИ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ
СИТУАЦІЙ ВІДНОВЛЮЮТЬ НА СХОДІ УКРАЇНИ МИРНЕ ЖИТТЯ

На звіль­не­них те­ри­то­рі­ях Донбасу по­чи­нає на­ла­го­джу­ва­ти­ся мир­не жит­тя. І од­ну з пер­ших скри­пок у цій бла­го­род­ній спра­ві гра­ють пра­ців­ни­ки Дер­жав­ної служ­би Ук­раї­ни з над­зви­чай­них си­ту­ацій (ДСУНС).

«Тут наче орда Чингіс-хана пройшла...»

— З початком бойових дій на Донбасі наша служба переведена на штати воєнного часу, — говорить перший заступник голови ДСУНС Анатолій Бойко. — Президент України поклав на нас координацію заходів щодо вирішення проблем звільненого від терористів регіону, в яких, як відомо, беруть участь й інші міністерства і відомства.
Нині для відновлення життєдіяльності на теренах Донбасу задіяно близько 800 фахівців та майже 200 одиниць спеціальної техніки. Проте основне навантаження припадає не на бульдозери і підйомні крани, а на людей: у багатьох випадках їм доводиться працювати вручну, оскільки техніка не може підійти через різні причини до об’єкта.

Це — по-перше.
А по-друге, бандити знищили практично всі пожежні автомобілі, всю спецтехніку, призначену для розбирання завалів. Незважаючи на це, рятувальники вже розібрали сотні зруйнованих будинків, розчистили від барикад, загороджувальних споруд і навіть саморобних дотів, зведених за допомогою багатотонних залізобетонних конструкцій, десятки кілометрів міських і сільських вулиць, а також розмінували тисячі гектарів території, знешкодивши чимало вибухонебезпечних предметів.
...Під час обстеження одного з населених пунктів Луганської області піротехніки виявили 299 кілограмів пороху і 75 артилерійських снарядів. Ні, не часів Другої світової війни, як це часто буває, а 1976 року випуску: їх, утікаючи від наших армійців, залишили російські козаки.
...Слов’янськ. Тривалий час це місто було оплотом терористів. Та коли їм під натиском українського війська все ж довелося накивати п’ятами, вони по собі залишили багату «спадщину»: лише в один із липневих днів піротехніки знешкодили 27 розтяжок із мінами та гранатами, у тому числі протитанковими, 45 мін, з яких 7 — дистанційного керування. А ще перевірили 25 адміністративних будівель, 13 житлових будинків.
Загалом від початку відновлювальних робіт на сході країни рятувальники виявили і знищили близько 15 тисяч боєприпасів: артилерійських снарядів, мінометних мін, бойових гранат. А в одному з підвалів знайшли кілька десятків реактивних снарядів до системи «Град», які могли у будь-який момент здетонувати: від вибуху будинок злетів би в повітря. Разом із мешканцями...
— Знаєте, коли я тільки приїхав до Слов’янська, то склалося враження, що містом пройшли орди Чингіс-хана і Мамая, — говорить Анатолій Срібнюк.— Подібні картини можна побачити лише у фільмах про минулу війну: зруйновані школи, дитячі садки, адміністративні будинки. Причому зруйновані, як розповідали нам місцеві жителі — свідки цієї вакханалії, терористами — вихідцями з цих країв, яких тут усі добре знають. Це ж як потрібно ненавидіти свою рідну землю, земляків, серед яких ти виріс, щоб так усе сплюндрувати! На що вони розраховують? Якщо вони повернуться до міста, то місцеві жителі самі вершитимуть над ними суд...
Анатолій — родом із Хмельниччини і працює в обласному управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій. Як сапер у складі зведеного аварійно-рятувального загону виконував роботи з очищення населених пунктів від вибухонебезпечних предметів. За словами чоловіка, терористи і їх посібники — це не люди, а людиноподібні істоти.
— Хіба можна назвати людиною того, хто до дитячих іграшок під’єднує міни, гранати, старанно маскуючи свої «сюрпризи»? — каже Анатолій.— Про таке мені розповідав брат, який служив в Афганістані: місцеві жителі теж використовували подібні ноу-хау. Але ж вони воювали з радянськими солдатами, які для них були окупантами. А що ці нелюди творять?!
Відрядили на схід і рятувальників Кіровоградщини, зокрема саперів групи піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення управління ДСУНС у Кіровоградській області. Вони мають великий досвід розмінування, оскільки раніше очищали територію артилерійської бази ракет і боєприпасів у Запорізькій області, коли там злетіли в повітря тисячі снарядів. Ліквідовували вони і наслідки подібної НП у Харківській області. Тож знань, досвіду їм не позичати.
Нині, коли значну територію наші війська очистили від російських найманців і доморощених покидьків, які взяли до рук зброю проти власного народу, з’ясовується, що воювали вони не лише з «армією хунти», а й зі своїми земляками. На мінах-розтяжках гине і мирне населення, бо їх важко помітити, і спрацьовують вони при найменшому дотику до залізної нитки.
Відрядили на Донбас і зведений загін рятувальників із Дніпропетровщини, які лише у Слов’янську знешкодили понад 250 боєприпасів, обстежили 500 приватних будинків, очистили від мін та снарядів кілька десятків гектарів землі. На їхньому рахунку і розмінування перекачувальної насосної станції та хімічного заводу.
Слов’янськ, Краматорськ — ось далеко не повний перелік населених пунктів, де працюють представники різних областей України. Працюють, ризикуючи своїми життями. Адже з такими хитромудрими пристроями, які залишають після себе терористи, вони ніколи не стикалися.
— Доводиться вчитися на ходу,— кажуть хлопці.


І за­ва­ли роз­би­ра­ють, і ді­тям до­по­ма­га­ють
Державна служба України з надзвичайних ситуацій опікується не тільки очищенням території від вибухонебезпечних предметів та різних укріплень терористів. Наприклад, до сфери їх теперішньої діяльності входить і піклування про біженців — людей, які, втікаючи від війни, змушені були покинути рідні домівки. Багато таких людей переїхали в інші області України. Але значна частина проживає на малій батьківщині. Утім, ті приміщення не придатні для проживання в них узимку. Тож рятувальники мають їх переобладнати.
Улітку тисячі жителів Донбасу знайшли прихисток у гуртожитках навчальних закладів. Зважаючи на те, що тепер до них повертаються студенти, Державна служба України з надзвичайних ситуацій узялася за капітальний ремонт, переобладнання літніх дитячих таборів, інших подібних об’єктів, щоб люди мали куди переїхати. Скоріше за все, там їм доведеться і зимувати. Бо ж відновити, а то й побудувати десятки, сотні будинків, зруйнованих війною, за такі стислі строки неможливо.
Долучилися рятувальники і до супроводження автомобільних караванів, які доставляли гуманітарну допомогу на Донбас. Колони, сформовані у Львівській, Дніпропетровській, Харківській областях, супроводжували керівники обласних відділень служби. В одній із таких колон був і голова ДСУНС полковник Сергій Бочковський. За словами офіцера, він «проти супроводження військовими, оскільки їхня присутність може спровокувати бойовиків на збройний напад». Коли гуманітарка була доставлена до місць призначення, рятувальники спільно з представниками Червоного Хреста допомогли у її розподіленні між людьми.
Супроводжують вони і тих громадян, які, дочекавшись звільнення своїх міст і сіл, вирішили повернутися додому. А ще зустрічають біженців у тих містах, куди вони приїжджають. Я особисто був свідком, як офіцери ДСУНС прийшли на столичний залізничний вокзал і зустрічали потяг, що прибував із Донецька, у якому перебувало близько 100 біженців, серед яких багато дітей, котрі прямували на відпочинок на Чернігівщину.
Так ось, рятувальники, привітно зустрівши малечу і дорослих, допомогли їм пересісти на інший поїзд. Матерів із малолітніми дітьми влаштували в кімнати матері і дитини, завчасно заброньовані для них.
Люди, професією яких є рятувати життя інших, часто навідуються до місць проживання тимчасових переселенців. Приміром, на Полтавщині вони завітали до дітей, розміщених на одній із баз відпочинку. І не з порожніми руками: принесли малечі солодощі, подарували іграшки. А ще — пригостили солдатською кашею, приготовленою у польовій кухні.
Працівники ДСУНС долучаються до благодійних акцій, які проводяться на підтримку українського війська. Вони, зокрема, переказують кошти, збирають гуманітарні вантажі і відправляють їх у райони антитерористичної операції, провідують поранених у лікарнях.
На тимчасово окупованій терористами території трапляються різні надзвичайні ситуації, коли під загрозою опиняються життя багатьох людей. Так, на одній із шахт, розташованій у місті Красноармійську, сталося загоряння газоповітряної суміші на глибині 815 метрів. У цей момент там працювали 1570 шахтарів, безпосередньо на аварійній ділянці — 120 осіб. Коли до чергової частини рятувальників надійшло повідомлення про цю НС, на шахту відразу відрядили сім відділень гірничорятувальної служби. Не переповідатимемо ходу рятувальних робіт, а скажемо тільки, що через кілька годин люди благополучно вибралися на поверхню. Після цього на шахті залишилися чотири відділення, які залили аварійну ділянку водою.
Бойові дії призвели до багатьох аварій техногенного характеру. Приміром, саме з цієї причини у Донецькій області без водопостачання потерпають понад 500 тисяч людей.
Є багато випадків, коли терористи, знаючи, що рятувальний підрозділ виїжджає на місце НС, обстрілюють його, намагаючись перешкодити у виконанні функціональних обов’язків. Однак люди продовжують працювати, незважаючи на загрозу життю.
— Одне з основних завдань, поставлених Президентом України, яке виконує наша служба,— відновлення зруйнованої терористами системи життєзабезпечення у звільнених містах Донецької та Луганської областей, — зазначив голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій полковник внутрішньої служби Сергій Бочковський.
Судячи з реальних справ рятувальників, немає підстав сумніватися у виконанні поставлених завдань.
Сер­гій ЗЯТЬ­ЄВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».