БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

12 СПОСОБІВ ОБМАНУТИ АПЕТИТ
Майже кожну жінку (як і огрядного чоловіка чи схильну до повноти дитину) хвилює питання, як позбутися ненависних кілограмів. Звісно, перше, що спадає на думку, це дієта. Але не в усіх вистачає сили волі витримати її до кінця — за статистикою, таких усього 20%. Але є й інший, більш простий, але в той же час ефективніший варіант — приборкати свій апетит.

Апетит жінки — окрема тема, бо він залежить від гормонального балансу, що змінюється залежно від фізіологічних і психологічних чинників. З погляду фізіології він залежить від фази менструального циклу, менопаузи й коливається під час вагітності. Емоційні й психологічні чинники також не слід недооцінювати. Найчастіше порожнечу, викликану стресами, депресією й занепокоєнням, сприймають як почуття голоду.
Та хай би яке походження мав підвищений апетит, з ним потрібно боротися. Отже, пропонуємо 12 найпоширеніших й ефективних способів обманути апетит.

1. Збалансовуйте харчування
Дієтологи вважають, що 80% споживаної за день їжі повинні надходити в організм зі сніданком і обідом. Збалансоване харчування наситить організм і позбавить постійного почуття голоду.
Сніданок. Включіть у нього пророслі зерна злаків (вівса, пшениці, жита), багаті на вітамін В, або вівсяні пластівці. Вони досить повільно перетравлюються у шлунку,— отже, почуття ситості збережеться надовго. Крім того, злаки є дуже корисними: вони запобігають відкладенню жиру й затримці води в організмі. Ніколи не відмовляйтеся від сніданку! Він «запускає» обмін речовин і сприяє спаленню жирів.
Обід. Обов’язкова страва — овочевий салат. Багате на клітковину овочеве асорті швидко наситить організм і виведе надлишки холестерину. Корисно також додати до повсякденного раціону бобові (квасолю, горох, сочевицю), які швидко наповнюють шлунок і поліпшують травлення.
Вечеря. Найправильніше поєднання — м’ясо або риба з овочами. М’ясо багате на амінокислоти, що сприяють спалюванню жиру, а в рибі міститься багато кальцію, що перешкоджає відкладенню жирів в організмі. До речі, недавно вчені довели, що саме через нестачу кальцію в організмі багато людей не може схуднути. Варто окремо сказати про вечірні «походи» до холодильника. Не слід їсти пізніше 6-ої години вечора. Якщо вже зовсім незмога — почистіть зуби. В організмі спрацює рефлекс, начебто ви тільки що поїли.

2. Їжте маленькими порціями
Краще їсти менше, але частіше. Наприклад, замість триразового харчування споживайте їжу за шість прийомів, але меншими порціями. Це дасть змогу організмові постійно почуватися ситим. Для того, щоб краще контролювати об’єм порцій, купіть невеликі тарілки. Психологи радять користуватися посудом синього або блакитного кольору — він знижує апетит. Прибори теж можна замінити: замість столової ложки візьміть десертну.

3. Добре жуйте
Важливо їсти повільно, ретельно розжовуючи їжу, протягом не менш як 20 хвилин — саме стільки часу потрібно для того, щоб організм встиг «зрозуміти», що він уже ситий.

4. Їжте тільки тоді, коли голодні
Одна з найпоширеніших помилок, що зумовлює ожиріння й непогамовне почуття голоду — їсти за компанію. «Їжте тільки тоді, коли відчуваєте голод» — на цьому ґрунтується багато дієт. Крім того, відучіть себе їсти перед телевізором або під час читання. За цими заняттями дуже важко контролювати кількість з’їденого.

5. Відмовтеся від перекусок
Перехопити булочку після сніданку або з’їсти трохи печива перед вечерею — начебто нормально? Але все не так просто. Звичайно такі перекуски скоро перетворюються на звичку й стають причиною появи зайвих кілограмів. Більш того, в організмі виробляється своєрідний рефлекс: «перед вечерею потрібно що-небудь з’їсти» і, відповідно, підвищується апетит.
Якщо ж ви розумієте, що без перекуски не обійтися, прислухайтеся до порад дієтологів: вона не повинна «тягти» більш як на 200 ккал. Продумайте, що це буде, і тримаєте під рукою низькокалорійні продукти, які допомагають перемогти «звірячий апетит». Усього 10 ккал містять: 1 стебло селери, 1 морква, 1/4 яблука, 3 ягоди полуниці, 1 часточка апельсина, 1/3 склянки поп-корну, 4 невеликих помідори.

6. Продукти, що знижують апетит
Насамперед, це, звісно,...солодощі — але в дуже обмеженій кількості. Для того, щоб позбутися почуття голоду, досить посмакувати лише однією цукеркою або двома часточками шоколаду чи м’ятними льодяниками без цукру. Корисно разом споживати такі продукти: маслинову олію, авокадо й горіхи (наприклад, у салаті), оскільки вони містять олеїнову кислоту, що сприяє ефективній боротьбі з апетитом. Коли ця речовина потрапляє в організм, у мозок надходить сигнал про ситість. Регулярне вживання цих трьох продуктів у поєднанні зі збільшенням часу між їдою може стати ефективним способом скинути зайві кілограми й не набрати нові. Прийдуть на допомогу також ложечка знежиреного сухого молока, фрукти, сухофрукти, овочі, нежирне куряче м’ясо або риба, кефір, йогурт і зелень, какао, лимонний сік або мінеральна вода без газу. Кращий спосіб упоратися із нападом голоду — випити склянку нежирного молока: така порція протеїнів вгамує бажання сісти за трапезу.

7. Народні засоби — «вороги» апетиту
Часник — один з найголовніших ворогів апетиту. Розітріть три зубці часнику й залийте їх склянкою кип’яченої води кімнатної температури. Пийте настій щодня по столовій ложці перед сном. Можна раз на день ковтати зубчик часнику, не розжовуючи. Але цей спосіб підійде тільки тим, у кого немає захворювань шлунково-кишкового тракту. Помічними є також петрушка й м’ята. Заваріть столову ложку петрушки або м’яти склянкою окропу. Настій позбавить почуття голоду на 2–2,5 години. Інжир і сливи також допоможуть приборкати апетит. 500 г плодів інжиру й слив треба залити 3 л води й варити доти, поки рідина не випарується до 2,5 л. Відвар слід пити перед кожним вживанням їжі по півсклянки.

8. Обмежте спеції
Спеції, прянощі та природні ароматизатори підвищують апетит і загострюють почуття голоду, тому їх варто вживати в дуже обмеженій кількості. Що гостріша їжа, то швидше повернеться бажання поїсти. Спеції, що збуджують апетит: перець, гірчиця, хрін, сіль. Передовсім необхідно обмежити споживання солі й перцю.

9. Пийте перед їдою
Безпосередньо перед їдою випийте склянку томатного соку, простої або мінеральної води. Таким чином можна знизити апетит і потім з’їсти приблизно на 1/3 менше за звичайну порцію. Для цих цілей чудово підійдуть зелений чай, свіжовичавлений яблучний сік або нежирний кефір. Дієтологи радять усім, хто хоче схуднути, пити набагато більше рідини, ніж звичайно. Але тільки не під час їди, тому що це збільшує об’єм шлунка. А от від алкоголю краще взагалі відмовитися: такі напої мають здатність підвищувати апетит.

10. Нюхайте ваніль
Американський лікар Алан Хірш, виявив 10 засобів, які знижують потребу в солодкому, а заодно й знижують апетит. Це запахи ванілі (найдієвіший аромат для погамування апетиту), грейпфрута, анісу, перцю, кропу, яблука, м’яти, банана, троянди, лаванди. Почуття голоду значно знизиться, якщо застосовувати ароматерапію під час їди: в аромалампу налийте води й додайте кілька крапель ароматичної олії, що знижує апетит. Під час їди аромалампу або ароматичну свічку поставте на стіл. Є й більш простий спосіб стримати апетит: вдихніть аромат шкірки грейпфрута, ванілі або парфумів (особливо добре для цих цілей підійдуть квіткові й фруктові аромати). За свідченням доктора Хірша, у такий спосіб можна скинути до двох кілограмів на місяць.

11. Думайте позитивно
Якщо думки про їжу не дають спокою, вдайтеся до візуалізації. Уявіть собі в деталях, який ви матимете вигляд, якщо житимете в злагоді з організмом. Намалюйте собі картинку «Я в майбутньому», уявіть, що ви маєте бездоганні форми, де ви перебуватимете, як будете рухатися, у що вбиратися. Акторка Дженніфер Гарнер схильна до повноти, однак їй вдається бути в чудовій формі. За її зізнанням, допомагають їй у цьому правильні думки й візуалізація. «Щоранку я по кілька хвилин стою в нижній білизні перед дзеркалом й уявляю собі, який чудовий матиму вигляд незабаром, якою я буду стрункою і підтягнутою,— розповіла вона журналістам.— У такий спосіб я налаштовую себе на краще. Перед сном я промовляю мантру. Щоб «достукатися» до підсвідомості, інструкції мають бути чіткими, наприклад: «Уже до березня мій організм повністю очищується від шлаків, фігура набуває ідеальних обрисів і я ношу одяг 44 розміру».

12. Висипайтеся
Люди, нічний сон яких триває п’ять годин і менше, частіше страждають від надлишкової ваги або ожиріння, незважаючи на порівняно невеликий обсяг споживаної їжі, виявили американські вчені під керівництвом Санджая Пателя. Науковці спостерігали за 70000 жінок середнього віку, що брали участь у дослідженні. Учасниці періодично фіксували свою вагу протягом 16 років. З’ясувалося, що за час спостереження жінки, які спали по п’ять годин і менше, на 32% частіше, ніж решта, додавали у вазі 15 і більше кілограмів. Крім того, жінки, що спали менш як п’ять годин, на 15% частіше потерпали від ожиріння.
Раніше вважали, нібито збільшення ваги пов’язане з тим, що люди, котрі недосипають, більше їдять, однак виявилося, що це не так. «Насправді, вони їдять менше,— заявив Патель.— Це свідчить про те, що послаблення апетиту і дієта не впливають на вагу жінок, які менше сплять».
Причина, чому недосипання призводить до збільшення ваги, залишається невідомою, повідомив Патель. Учені припускають, що тривалість сну позначається на метаболізмі. За недостатнього сну обмін речовин уповільнюється і калорії спалюються повільніше. Інша можлива причина — зниження повсякденної фізичної активності. Людина, яка недоспала, воліє більше сидіти, ніж стояти або рухатися.

Яна СНІЖНА
також у паперовій версії читайте:
  • СТРЕС «Б’Є» ПО ІМУНІТЕТУ
  • ГРОШІ— ЦЕ НАРКОТИК