ДРУГИЙ РАУНД: ТРІУМФ І ФІАСКО
Два найкращі вітчизняні чоловічі баскетбольні клуби завершили виступи у другому груповому раунді Кубка Європи. Чемпіони з БК «Київ» і віце-чемпіони з маріупольського «Азовмаша» до останньої секунди групового турніру зберігали шанси на потрапляння до чвертьфіналу найпрестижнішого клубного турніру під егідою ФІБА. Суттєва різниця між столичними і приазовськими баскетболістами в тому, що доля «вовків» була у власних руках, натомість азовмашівці навіть за перемоги на Кіпрі мали чекати результату матчу в Барселоні. Зрештою, цей чинник і став визначальним.

БК «Київ» мав свої рахунки до «Німбурка». По-перше, три дотеперішніх побачення українського і чеського чемпіонів завершилися з рахунком 1:2 не на користь команди Ренато Паскуале. По-друге, надто принизливою і нелогічною була поразка в Чехії 10 січня, коли ще за чотири з половиною хвилини до фінальної сирени «вовки» мали перевагу в шістнадцять пунктів, а вирішальний триочковий (подарунок американця Адама Гесса) влетів до кошика киян просто з сигналом про завершення гри. Та є і позитивний чинник: якими б складними не були стосунки українського і чеського клубів, присутність у групі «Німбурка» для БК «Київ» «на фарт» — хоч би як столичні баскетболісти грали з цим суперником, до наступного раунду все одно виходили.
До непростого становища перед вирішальним поєдинком потрапив головний тренер киян Ренато Паскуале. «Ми перебуваємо в жахливій ситуації, й доведеться докласти максимум зусиль, щоб перемогти в матчі. Салтовець, як і Ніколіч, намагатимуться хоча б потренуватися, є проблеми зі здоров'ям у Гарріса, та й це ще не все. Нині в моєму розпорядженні лише чотири здорових виконавці — Грір, Кецман, Гордон і Лончар, а нам потрібні справжні атлети на майданчику, в іншому разі в протистоянні з такою командою, як «Німбурк», ми зазнаємо поразки»,— стверджував перед грою італійський наставник українського клубу.
Кадрові проблеми БК «Київ» може виразно означити хоча б українська складова команди. Коли тиждень тому в Стамбулі в один із моментів Паскуале довірив місце на майданчику трьом нашим співвітчизникам — Андрію Лебедєву, Леоніду Яйлу і Артему Буцькому, то в столиці з українців на короткий проміжок часу виходив лише Яйло. Артем Буцький може дякувати лікарям за те, що спостерігав за матчем не по телевізору, а в Палаці спорту. Андрію Лебедєву в матчі національного чемпіонату проти СК «Маріуполь» нагадали про себе старі болячки, і тепер гравець збірної України відпочиватиме від баскетболу понад місяць (за словами лікаря БК «Київ» Володимира Павленка, лише в четвер у Лебедєва спаде пухлина на зв'язках гомілковостопного суглоба і саме сьогодні можна буде провести обстеження: «Головне, що немає переломів кістки, але рентгенівський знімок показує ушкодження 40 відсотків зв'язок. За класичною медичною літературою, лікування такої травми потребує 6–12 тижнів, та оскільки зазвичай ми працюємо вдвічі швидше, можна сподіватися на одужання Андрія раніше за цей термін»).
Свою команду прийшли підтримати майже п'ять тисяч уболівальників — порожніх місць на трибунах практично не було. Баскетболісти віддячили за аншлаг, хоча зробити це було нелегко. «Німбурк» грає за простою (можливо, навіть дещо примітивною) схемою, але відлагоджено її до дрібниць. Якщо не вдається проходити під кільце за рахунок банальної «двієчки» (такої собі баскетбольної «стіночки»), то чеські спортсмени не соромляться «обстрілювати» кільце суперника з-за шестиметрової лінії, а далеким кидком на належному рівні володіють практично всі гравці «Німбурка».
А от БК «Київ» з триочковими влучаннями у вирішальному поєдинку мав величезні проблеми. Зазвичай влучний Гільєрме Джованьйоні за всю гру закинув аж в одній з чотирьох далеких спроб, часто хибив з-за дуги і Ламарр Грір. Дійшло навіть до того, що двічі намагався заробити три очки центровий (!) Ратко Варда — одного разу влучив, в іншому випадку схибив і більше не намагався виконувати «непрофільну» роботу.
Господарі взяли іншим — високим відсотком реалізації двоочкових кидків і виграшем за підбираннями як на своєму щиті, так і в атаці.
Перша чверть, виграна киянами з рахунком 24:20, визначила переваги команд, про які йшлося вище. За рахунок індивідуальної майстерності й швидких командних дій господарі закидали з-під кільця і середньої дистанції, а коли баскетболісти «Німбурка» фолили, «вовки» не пробачали суперника з лінії штрафних кидків. Чехи намагалися використовувати помилки київського захисту і наздоганяли опонента за рахунок точних триочкових.
«Гойдалки», які розпочалися в другій чверті, не припинялися практично до кінця гри. На ривок киян гості щоразу знаходили контраргументи. Друга чверть — єдина десятихвилинка, яку чехи виграли — 21:20, тож на велику перерву команди пішли, коли БК «Київ» відірвався від «Німбурка» на відстань одного далекого пострілу.
По перерві «вовки» вкрай важко набирали очки, натомість пропускали справно. Коли чемпіони Чехії додали до свого активу чотирнадцять пунктів і отримали чотири очки переваги, Ренато Паскуале взяв тайм-аут. Допомогло: Грір і Джованьйоні повернули статус-кво, Варда закинув з трисекундної зони і з периметру, Ніколіч теж доправив м'яча до кошика «Німбурка», тож перед останньою десятихвилинкою перевага киян сягнула п'яти очок — 64:59.
Та новий спурт команди Міхала Жездіка призводить до того, що середина чверті виходить надзвичайно нервовою. Після триочкового влучання Радослава Рангніка чехи виходять уперед (74:73), але в цей час потрібні очки набирають Гільєрме Джованьйоні (як і в Стамбулі, він холоднокровно реалізує три штрафних кидки) і Ламарр Грір (два з фолом). Водночас Ранчик і Гесс хиблять з-під кільця, а Гільєрме і Ламарр знову не вибачають помилок, і перевага господарів уперше в матчі вимірюється двозначним числом. Згодом «Німбурк» з метою виграти час вдався до тактики фолів, та кияни зі штрафних були влучними, а в захисті дисциплінованими, тож фінальна сирена зафіксувала рахунок 96:87.
Найрезультативнішим у складі переможців став Ламарр Грір, який набрав 26 очок. 17 пунктів і чотири підбирання на рахунку Крешиміра Лончара, по 16 очок записали до свого активу Горан Ніколіч (у нього ще й рекордна кількість підбирань — вісім) і Гільєрме Джованьйоні.
«Я використав відео тих п'яти хвилин, після яких ми програли в Німбурку, і показав своїм підопічним, чому ми поступилися тоді. Це дало змогу нам виграти з різницею у два очки в матчі з петербурзьким «Динамо», у три пункти в Стамбулі й сьогодні»,— сказав після тріумфального завершення групового турніру Ренато Паскуале.
В іншому матчі групи І динамівці Санкт-Петербурга завдали третьої поспіль поразки стамбульському «Фенербахче» (на його майданчику!) — 71:68, і чинний володар трофею ФІБА таки продовжить захист титулу. Турецький клуб, який мав беззаперечну перевагу після половини турнірної дистанції, може зосередитися на національному чемпіонаті.
У чвертьфіналі БК «Київ» зіграє з німецьким клубом «Рейн-Енергі» з Кельна. Майбутній суперник посів друге місце в групі J, пропустивши вперед грецький «Маруссі». Перший матч відбудеться в українській столиці 21 лютого, поєдинок у відповідь — 24 лютого, а за потреби команди ще раз зіграють у Києві 1 березня. Нагадаю: для виходу до фіналу чотирьох потрібно здобути дві перемоги над конкурентом.
Кельнська команда де в чому нагадує «вовків». Приміром, для німців байдуже, де грати — на виїзді вони переграли італійський «Канту» і російське «Динамо» (Московська область). Водночас деякі перемоги на домашньому паркеті далися нелегко. Лише грецькому клубові «Рейн-Енергі» програв обидва поєдинки.
А віце-чемпіон України маріупольський «Азовмаш» може на рік забути про європейські змагання. Саме команда Рімаса Гірскіса виявилася третьою зайвою в групі L. Одразу три колективи здобули чотири перемоги і двічі програли, але приазовський клуб має найгіршу різницю очок порівняно з російськими «Хімками» та іспанським «Ховентутом». Цікаво, що такого ж здобутку (чотири перемоги за двох програшів) БК «Київ» вистачило для першого місця в групі, але ж «київський» квартет складався з практично рівних суперників... «Азовмаш» не мав проблем з аутсайдером — кіпрським АЕЛом (97:88), та в цієї команди виграли всі.
Натомість в іншому матчі росіяни та іспанці розіграли все, як по нотах. Перемога «Хімок» у Барселоні залишала «Ховентут» без чвертьфіналу. Навіть виграш іспанського клубу з різницею, меншою за тринадцять очок, залишав піренейців без продовження змагань. Водночас розгром «Хімок» у двадцять і більше очок відправляв на третю позицію російський клуб. Тож «Ховентут» комфортно для обох сторін переміг з різницею у шістнадцять пунктів — 83:67. Після цього і росіяни задоволені (вони зберегли перше місце), й іспанцям немає на що нарікати...
Маріупольцям лишається аналізувати, де вони втратили путівку до чвертьфіналу,— чи коли програли в першому турі в Барселоні з різницею у вісімнадцять очок, чи в п'ятому турі в підмосковних Хімках, коли втратили перевагу, виграючи після першої половини сім пунктів.
Отже, в умовах цейтноту або, як кажуть шахісти, «на прапорці», БК «Київ» перемагає в «групі смерті», а «Азовмаш» стає жертвою «виделки», до виникнення якої причетний сам.